Mycie silnika ma tak samo wielu zwolenników, jak i przeciwników, ponieważ jego zabrudzenie nie wpływa w żadnym stopniu na jego pracę. Czy warto więc w ogóle go myć? Pomijając względy estetyczne, ważkim argumentem jest fakt, że na czystym silniku znacznie łatwiej dostrzec ewentualne wycieki.
Czy mycie silnika samochodu można przeprowadzić samodzielnie? Tak, ale trzeba wybrać odpowiednie miejsce (ani myjnia samochodowa, gdzie mycie silnika jest niedozwolone, ani ogród czy ulica do nich nie należą). Najlepszy dla tego celu będzie garaż z odpływem oraz dostępem do wody.
Po wyborze miejsca, możemy dokonać zakupu płynu do mycia silnika
Wiele dostępnych na rynku preparatów przeznaczonych do mycia silników ma na tyle szerokie spektrum działania sprawdź te z mrcleaner, że posłużą również do usuwania starych zabrudzeń, smarów i olejów z innych powierzchni z korzyścią dla naszej kieszeni.
Mając dobre miejsce i odpowiedni płyn do mycia silnika, przystępujemy do mycia. Pierwszą czynnością jest naniesienie preparatu czyszczącego i pozostawienie go na czas wskazany na opakowaniu, żeby wniknął w brud. Kolejną czynnością, którą należy wykonać (najczęściej po upływie kilku lub kilkunastu minut) jest dokładne opłukanie silnika wodą bądź za pomocą węża, lub, jeśli nie ma takiej możliwości – za pomocą wiadra i gąbki. Wykonując tę czynność trzeba bardzo uważać w przypadku silników benzynowych (najlepiej wcześniej zabezpieczyć odpowiednie elementy przed dostępem wody).
I wreszcie na koniec – suszenie silnika, najlepiej oczywiście kompresorem, a jeżeli go nie mamy trzeba pozostawić auto do wyschnięcia na kilka godzin.